Hagyományápoló Munkaközösség

Mindennapjainkban folyamatosan jelen vannak néphagyományaink, legyen szó az évkörhöz tartozó ünnepnapokról, kézműves tevékenységekről vagy lakóhelyünk megismeréséről. Az óvodai nevelőmunkánkban népi játékaink, népmeséink, a népdalok, népi mondókák fontos szerepet töltenek be. Az ünnepeink és jeles napjaink a népszokások hordozói

Hagyományőrző munkaközösségünk feladata, hogy a helyi hagyományokat, a tájegységünkre jellemző néprajzi gyűjtéseket úgy építsük be az éves tervünkbe, hogy azok igazodjanak a gyermekek életkori, fejlődési sajátosságaihoz és mindennapi életüket tegyék változatossá.

Segítségükkel gazdagítjuk gyermekeink teljes tevékenységrendszerét, a családokkal való együttműködést. Színesítjük éves programjainkat, azok megválasztását, tartalommal való megtöltését. Koordináljuk az ünnepeket, a jeles napok szokásrendjét és a különböző világnapokhoz kapcsolódó tematikus eseményeket. Szakmai segítséget nyújtunk ezek megszervezéséhez a kolléganőknek és tartalommal töltjük meg az óvodás gyerekek mindennapjait. Az ebben való elmélyülést szakmai délelőttök szervezésével, tapasztalatcserékkel, meghívott előadók által tartott előadásokkal, belső továbbképzésekkel segítjük.

Követve a kalendárium nevezetes napjait az élményteli megvalósításban az óvoda minden csoportja részt vesz. Ezek a tevékenységek évről évre a következő napok köré szerveződnek:

Őszi jeles napjaink:

• Mihály nap (vásáros játékok)
  • Népmese napja (versmondás, bábozás, dramatikus játékok)
  • Szüreti napok
  • Piac látogatások, kirándulások
  • Szent Márton napja (együtt tevékenykedés szülőkkel)

Téli ünnepeink:

• Adventi időszak (gyertyagyújtás)
  • Miklós nap (óvónői bábozás, hagyományosan hintón érkező Mikulás)
  • Lucázás
  • Barsi Ernő: „Karácsonyi asztal” c. dramatikus játék a gyerekek előadásában